hamit-calisir

1955 yılı Erzincan doğumlu olan Hamit Çalışır, Gümüşhane Öğretmen Okulu’ndan mezun olmuş, mesleğini bir süre yaptıktan sonra İstanbul’a yerleşerek girişimci olmaya karar vermiştir. Birçok farklı sektörde farklı şirketler kuran ve işletmeciliğini yapan Çalışır, esas uzmanlığını gayrimenkul geliştirme alanında kazanmıştır.

Türkiye’de Kentsel Yenileme ve Kentsel Dönüşüm kavramlarının ilk ortaya çıktığı zamanlarda bu alanların gelişeceğini öngörerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ki Tarihi Yarımada Proje Yöneticiliği’nden ayrılmış ve 2007 yılında Tamir Koruma Amaçlı Kentsel Yenileme Mimarlık LTD. ŞTİ’ni kurmuştur. Beyoğlu, Tarihi Yarımada gibi tarihi ve kültürel değerleri olan bölgelere bu kimliklerini yeniden kazandırmayı hedefleyen projeler geliştirmiş ve bu projeleri yatırımcılar ile paylaşmıştır. Süleymaniye kentsel yenileme proje yöneticiliğinde, kamunun gücünü, bürokrasi ve siyasi yönetimin kullanmaması sonucu taş üstüne taş konulamayacağının birebir şahidi oldu.

Gayrimenkul geliştirme alanında sektör tarafından tanınan Hamit Çalışır, özellikle mülkiyet ve mevzuat temelli proje çözüm süreçleri geliştirerek projelere yenilikçi bakış açıları kazandırmayı amaç edinmiştir. Hamit Çalışır hâlihazırda Fikirtepe, Ulus, Tarabya ve Üsküdar ilçelerinde kentsel dönüşüm projeleri ve müşavirlik hizmetleri vermektedir.

İş hayatının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol alan Hamit Çalışır, riske girmeden farklı şeylerin elde edilemeyeceğini felsefe edinmiştir. 2003 yılında İstanbul Perşembe Pazarında ki hırdavat dükkânını kapatıp doğduğu köy olan Refahiye Çat köyünde kurduğu dernek ile 2 yılda bölgenin ulaşım sorununu çözen ve kamu kaynağı kullanılmayan bir köprüyü arkadaşlarıyla hayata geçirecek kadar radikal karar verip risk almıştır.

Refahiye Platformunu kurdu; Eski şehir hükümetin yeniden ihyası için toplumda sosyal ve ekonomik değişiklik ve yenilikleri tetikleyen projeleri hayata geçirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Önümüzdeki 5 yılda Refahiye Taş Evler, Sokak iyileştirme ve kentsel dönüşüm projeleri, çatı evler, taş mağazalar, hayvan pazarı, kapalı Pazar alanı, otomobil showroomları gibi projeleri hayata geçirmek için çalışmaktadır. Birçok derneğin kuruluşunda görev almış, başkanlıklar yapmış ve zaman zaman siyaset arenasının içerisinde de yer almıştır.

Evli ve 3 çocuk babası olan Çalışır, sivil mimarlık örneği olan yapılara tutku derecesinde hayranlık beslemektedir.