halic-evleri-10

İstanbul’un merkezini Tarihi yarımada ya da eski İstanbul olarak tarif edebiliriz. Tarihi yarımada’nın üç tarafı denizle çevrili, bu denizlerden Altın boynuz olarak bilinen Haliç kıyısındayız.

Proje alanı; Ulaşım aksında Haliç metro istasyonuna 200 metre yürüme mesafesinde ve Süleymaniye Camii’nin ise 400 metre uzağında. Haliç Evleri; Yatay mimaride hazırladığımız örnek bir kentsel yenileme projesidir.

Süleymaniye Haliç Evleri

Günümüzün ihtiyacı ve bölgede yer alan metruk yapılaşmanın ortadan kaldırılarak, konaklama ve turizm amaçlı bir bütün olarak veya bağımsız konutlar olarak kullanılması amaçlanan kentsel yenileme projesi, hemen bitişiğinde 519 No’lu ada için çalışılan sağlık kompleksi projesi ile entegre edilerek, ada bazında bitişik iki ada üzerinde örnek bir değer oluşturacak uygulama alanının fikir projelerini sizlerin beğenisine sunuyoruz.

9 yıl gibi bir süredir tarihi yarımadada mülkiyet esaslı araştırma ve geliştirmeler ışığında yaşam alanlarını değerlerinin üzerinde korumayı amaçlıyoruz.

Haliç Evleri Projesi; Tamir Koruma Amaçlı Kentsel Yenileme LTD. ŞTİ., Hamit Çalışır ve teknik ekibinin bu bölgede geliştirdiği ada bazında Turizm projelerinin en küçük örneğidir.

Hacı kadın caddesi, Hızırbey Camii sokak ile İşlek sokağın çevrelediği, 513 No’lu kadastral adada 27 parselden oluşan, arsası 2056 Metrekare olan, yarı metruk bir alanı seçtik.

513 ada üzerinde 9 adet (1’i çeşme olmak üzere) 2. Derece tescilli, sivil mimarlık parseli ile 18 adet tescilsiz yapı parselini birlikte değerlendirdik. Tescilli 9 parselin arsa toplamı 415 Metrekare, ortalama parsel büyüklüğü 50 Metrekaredir. Ortalama 2 katlı yapılardan oluşuyor, toplamda 877 Metrekare inşaat alanı oluşturuyor. Tescilsiz yapılar 18 parselde ortalama 3 katta, 3126 Metrekare toplam inşaat alanı oluşturuyor. Yapı kütleleri toplamda taban oturumu olarak 1457 Metrekare, Toplam inşaat alanımız 4003 Metrekare, iç bahçede de 599 Metrekare peyzaj alanımız mevcut.

Bitişik nizamda 24 konuttan oluşan proje bölgenin mimari yapısını ve çevre estetik değerlerini tam tarif eden bir mimari tasarım olarak projelendirildi.